امکان پیش‌بینی انتخاب‌های ما توسط عصب‌شناسان

گروه غرب از نگاه غرب خبرگزاری فارس: پژوهشگران درون  «آزمایشگاه ذهن های آینده» درون مدرسه روانشناسی  یو ان اس دبلیو درون استرالیا توانسته اند  انتخاب های اساسی مشارکت کنندگان را پیش از آنکه تصمیماتی را که اتخاذ کرده اند عنوان کنند، پیش بینی کنند. یافته های این پژوهشگران هفته گذشته درون نشریه «گفته های علمی» منتشر شده هست.
این پژوهشگران ازبرای انجام یک آزمایش از ۱۴ مشارکت کننده خواستند که آزادانه از دو الگوی بصری– یکی طرحی با نوارهای افقی قرمز و دیگری طرحی با نوارهای عمودی سبز – یکی را انتخاب کنند و پیش از آن، درون حالی که یک دستگاه تصویربرداری بازخورد مغناطیسی آنها را زیر نظر داشت، این الگوها را مداوما درون ذهن خود تجسم کنند.
ازبرای انتخاب میان این دو الگو حداکثر ۲۰ ثانیه به آنها وقت داده شد. زمانی که آنها تصمیم خود را گرفتند دکمه ای را فشار دادند و ۱۰ ثانیه  با تمام توان آن الگو را درون ذهن تجسم کردند. پس از آنها پرسیده شد «چه چیزی را تجسم کردید؟» و «آن تصویر چقدر زنده و واضح بود؟» آنها با فشردن دکمه هایی به این سئوالات جواب دادند.
به این ترتیب دانشمندان توانستند پیش بینی کنند که چه انتخابی کرده اند.
هرچند که ممکن هست این یافته ها تکان دهنده به نظر آید، ولی این مطالعه نخستین مطالعه از این دست نیست که نشان می دهد افکار ما قابل پیش بینی هستند.
پژوهشگران می گویند که یافته های آنها می تواند درون درمان اختلالات ذهنی  که مزاحمت های فکری که تصویر سازی ذهنی درون آنها نقش دارد سودمند باشد. آنها درون تایید این فرض که تمام انتخاب ها را می توان  با فعالیت مغزی انتخاب  کرد، احتیاط به خرج می دهند. پرفسور پیرسون می گوید: «نتایج ما نمی توانند تضمین کنند که تمام انتخاب ها قابل پیش بینی هستند، ولی نشان می دهند که چنین مکانیسمی وجود دارد و به طور بالقوه انتخاب های روزمره ما را دچار سمت و سو می کند.»
درون این نوع فناوری ذهن خوانی درصورتیکه به دست افراد ناباب بیفتد، قطعا پتانسیل سوء استفاده کردن و دستکاری وجود دارد. ولی چنین اتفاقی چه معنایی ازبرای حریم خصوصی دارد؟ چه معنایی ازبرای کسانی که از سوی مراجع ذیصلاح مورد بازجویی قرار می گیرند دارد؟ فهرست این سوء استفاده کردن های احتمالی را می توان با موارد بسیار زیاد دیگری ادامه داد.
همین ماه پیش تیمی از مهندس عصب شناسان درون دانشگاه کلمبیا از ساخت سیستمی گفته دادند که می تواند افکار انسان را به  کلام  قابل فهم و قابل تشخیص ترجمه کند.
درصورتیکه نگران سمت و سویی هستید که ممکن هست این بررسی ها پیدا کنند، شما درون این نگرانی تنها نیستید.
و یک خبر جالب توجه دیگر: فیس بوک واقعا مشغول کار روی این ایده هست که به طور مستقیم اطلاعات کاربران را از ذهن آنها استخراج کند. بله درست خواندید: «فیس بوک می خواهد ذهن کاربران را بخواند.»  درون ماه فوریه مارک زاکربرگ درون گفتگویی با جاناتان زیترین استاد دانشکده حقوق هاروارد به یک واسطه میان مغز و رایانه اشاره کرد (که شبیه یک سردوش هست) که از طریق آن بتوان درون شبکه های اجتماعی  جستجو کرد.
زیترین درون جواب گفت: «کاربست های متمم پنجم زیرفشار قرار دارند.» ولی جواب زاکربرگ مایه شگفتی هیچ کس نخواهد شد: «ظاهرا این چیزی خواهد بود که یکی پیدا می شود انتخاب کند که به عنوان یک محصول از آن استفاده کردن کند.»
با وجود سال های انتقاد و خشم عمومی از زیر پاگذاشته شدن حریم خصوصی و از دست رفتن میلیون ها کاربر(که هم اکنون درحال از دست رفتن هستند) فیس بوک همچنان بر این عزم هست که چه بخواهیم چه نخواهیم، زندگی ما را  آلوده کند. و درصورتیکه معتقدید که شما از تاکتیک های چندش آور وخزنده این غول فناوری درون امان هستید، دوباره بیندیشید. 
حتی درصورتیکه تمام حساب های کاربری شبکه های اجتماعی تان را غیرفعال کنید – یا هرگز اصولا عضو هیچ یک از این شبکه ها نبوده باشید- باز هم هیچ ضمانتی ازبرای حفظ حریم خصوصی شما وجود ندارد.
تردیدی نیست که کابوسی وهم آور درون حال نزدیک شدن به ماست.
شما درمورد این بررسی ها چه فکر می کنید؟ آیا معتقدید که از مسیر رسیدن این فناوری خوبی هایی هم دارد؟ فکر می کنید که این فناوری از چه طرقی می تواند مورد سوء استفاده کردن قرار گیرد؟
نویسنده: داگنی تاگارت (Dagny Taggart) نام مستعار روزنامه نگاری حرفه ای که ازبرای حفظ جایگاه شغلی اش مجبور به فعالیت درون گمنامی هست
منبع: yon…ir/FVwV1

انتهای پیام. 

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *